fishunterx
Well-Known Member
When buying pop, I can get a 2ltr. for at max about $1.59 at the store, and when on sale, I get them for usually just around $1. 1ltr's on the other hand, are always at least $1.79, sometimes more. How does it make sense to use half the plastic, and half the amount of pop, and charge more?